UGL hos Gällöfsta Perlan Ledarskap – från insikter till varaktig utveckling

UGL, Utveckling av grupp och ledare, är en av Sveriges mest välkända och uppskattade ledarskapsutbildningar. Konceptet ägs och regleras Försvarshögskolan. Så vad utmärker Gällöfsta Perlan Ledarskap som UGL arrangör? Vår sälj- och marknadschef Charlie Gejhammar berättar om mervärdet vi erbjuder våra kursdeltagare: en utbildningsresa som skapar förutsättningar för lärtransfer både före och långt efter de fem kursdagarna.

Innehållsmässigt får en UGL arrangör inte avvika från Försvarshögskolans koncept för UGL (Utveckling av grupp och ledare). Idag finns ett flertal mycket kompetenta och professionella UGL arrangörer på marknaden som genomför UGL enligt fastställt koncept. Men hur väl deltagarna lyckas skapa en övergång från det man lär sig till att faktiskt använda det i exempelvis arbetet kan skilja sig åt. På Gällöfsta Perlan Ledarskap lägger vi stor vikt vid det som kallas lärtransfer – att transferera lärandet in i vardagen.

Chefsstöd och optimal gruppdynamik

En faktor som ökar den varaktiga effekten av utbildningen är att deltagarens chef är involverad i “lärresan”. Därför erbjuder vi kostnadsfria webbinarier för chefer innan medarbetaren påbörjar sin utbildning.

– Det skapar en ökad medvetenhet hos chefen och ger bättre förutsättningar för både chef och medarbetare att fokusera på rätt områden inför en utbildning. Vi delar också med oss av förslag på frågeställningar att jobba med i samtalen både före och efter UGL, så att man får en gemensam kontext att förhålla sig till, förklarar Charlie Gejhammar.

Eftersom vi ganska ofta startar flera UGL grupper parallellt har vi förutsättningar att sätta samman grupper utifrån ålder, erfarenhet bransch och roll så långt det går.

– Vi ser gång på gång fina utbyten när till exempel seniora chefer och ledare möter yngre förmågor och de får dela erfarenheter och reflektera tillsammans, säger Charlie Gejhammar.

Återblick och fortsatt utveckling

Utbildningen genomförs alltid som internat i avskild miljö på Gällöfsta Konferens och ibland på andra anläggningar. Det ger varje deltagare möjligheten att stänga av bruset för att helt fokusera på UGL utbildningen och den personliga utvecklingen.

För att säkerställa att de nya insikterna inte stannar vid kursgårdens grindar erbjuder vi en extra uppföljningsdag kostnadsfritt, “UGL-återblick”, som alla deltagare blir inbjudna till terminen efter sin UGL.

– Under återblicken får de som har gått UGL chansen att reflektera över sin utvecklingsresa. Vad bär jag med mig? Vad har jag haft nytta av hittills? Vad kan jag fortsätta utveckla?

Utbildning som gör skillnad i vardagen

Resultatet av en UGL-vecka hos oss är ofta en djupare självinsikt genom den personliga återkopplingen och interaktionen med andra deltagare. Det innebär också en ökad förståelse för gruppdynamik och processer som går att använda både i arbetet och i andra sammanhang.

– Man lär sig bland annat att förstå och tolka gruppers olika utvecklingsfaser. Vilket ledarskap har just den här gruppen behov av för att den ska fungera på bästa sätt? Ska jag backa för att gruppen är effektiv, vara mer stödjande eller behöver jag vara instruktiv och tydlig? Det är exempel på kunskap och förståelse som gör verklig skillnad i vardagen, avslutar Charlie Gejhammar.

Läs mer om UGL – Sveriges mest genomförda ledarutbildning här.